Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaatti uudistuu – pysy ajan tasalla muuttuvassa maailmassa
Digimarkkinoinnin, mainonnan ja median maailma kehittyy nopeammin kuin koskaan aiemmin. Alan ammattilaisena tiedät, miten tärkeää on pysyä ajan tasalla uusista trendeistä, työkaluista ja parhaista käytännöistä. Siksi me IAB:llä päivitämme jatkuvasti digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattia – vastaamaan tämän päivän ja huomisen haasteisiin. Tulevan vuoden aikana on odotettavissa myös täysin uusia koulutuksia, jotka vastaavat alan jatkuvasti muuttuvia tarpeita. Nyt jos koskaan kannattaa hypätä mukaan kehityksen kärkeen!
Koulutusten kehittämisen ja uudistusten taustalla on toimialan intensiivinen seuranta ja kuuntelu, mutta myös koulutuksen käyneiden antama palaute. Koulutuksen käyneiden palaute ja kehitysehdotukset auttavat meitä kehittämään ohjelmaa entistä hyödyllisemmäksi ja ajankohtaisemmaksi. Tämän ansiosta sertifikaattikoulutus tarjoaa konkreettisia työkaluja sekä yksilön osaamisen kehittämiseen että organisaatioiden liiketoiminnan tukemiseen.
Mitkä ovat tämän hetken tärkeimmät uudistukset?
1. Tapahtumat osaksi ohjelmaa
Yksi merkittävimmistä uudistuksista on, että koulutukseen osallistuvat pääsevät jatkossa maksutta kolmeen IAB-tapahtumaan osana ohjelmaa.
Tapahtumiin voi osallistua joko paikan päällä tai etänä, ja niistä tuotetaan myös tallenteet. Live-tapahtumien etuna on tietysti mahdollisuus myös tavata muita koulutukseen osallistuvia!
Osallistuminen ei jää vain passiiviseksi seuraamiseksi – jokaisen tapahtuman pohjalta on pieni oppimistehtävä, joka tukee syvempää ymmärrystä ja käytännön oppimista.
2. Uudistettu loppukoe
Koulutuksen loppukoe päivitetään siten, että se tukee entistä paremmin osaamisen arviointia, nopeuttaa sertifikaatin saamista ja antaa osallistujille mahdollisuuden soveltaa oppimaansa oman organisaationsa kehittämiseen. Tämä tuo lisäarvoa paitsi osallistujille myös heidän työnantajilleen.
3. Päivittyvä sisältö
Koulutuksen sisältöä päivitetään vuosittain ja aina kun uutta tietoa. Sertikaatti koki suurempia sisältömuutoksia jo vuonna 2023, jolloin sertifikaattiin lisättiin seuraavat osiot vastaamaan alan uusimpia trendejä.
- Tekoälyn hyödyntäminen markkinoinnissa
- Retailmedia
- Digimarkkinoinnin vastuullisuus
Tällä hetkellä ohjelmaan sisältyy:
Paljon maksaa?
Sertifikaatin hinta IAB-jäsenelle (koodi JASEN) on 850€ + ALV, ja ei jäsenelle 1250€+ALV. Jos organisaatiossa on enemmänkin kiinnostuneita osallistujia, katso ryhmien hinnat täältä.
Sertifikaatti on voimassa 2 vuotta ja uusinta IAB-jäsenelle maksaa 400€+ALV ja ei jäsenelle 600€+ALV.
Early Bird -kampanja – ilmoittaudu nyt ja säästä
Haluamme tehdä osallistumispäätöksen mahdollisimman helpoksi. Tammikuun loppuun asti on voimassa Early Bird -kampanja, jossa saat koulutuksesta -30 % alennuksen. Kampanja päättyy 26.1.2025 – varmista paikkasi ajoissa!
Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan:
Älä jää jälkeen kehityksestä – tule mukaan oppimaan ja kehittymään yhdessä alan huippuosaajien kanssa! Sertifikaattikoulutus on sinun ja organisaatiosi kilpailuetu jatkuvasti muuttuvassa markkinassa.
Onko sinulla kysyttävää tai haluatko jostain lisätietoja? Ota yhteyttä!
Heidi Blomberg heidi.blomberg@iab.fi 0458039707
23.01.2025
Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaatti uudistuu – pysy ajan tasalla muuttuvassa maailmassa
Digimarkkinoinnin, mainonnan ja median maailma kehittyy nopeammin kuin koskaan aiemmin. Alan ammattilaisena tiedät, miten tärkeää on pysyä ajan tasalla uusista trendeistä, työkaluista ja parhaista käytännöistä. Siksi me IAB:llä päivitämme jatkuvasti digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattia – vastaamaan tämän päivän ja huomisen haasteisiin.
lue lisää20.01.2025
IAB Studio: Ohjelmallisen mainonnan myytit - Totta vai tarua?
Tervetuloa kuuntelemaan uusinta IAB Studio podcast-jaksoa, jossa syvennymme ohjelmallisen mainonnan ajankohtaisiin teemoihin ja trendeihin! Pasin kanssa studiossa mukana ovat alan asiantuntijat Juuli Pelkonen Adformilta ja Miia Salmi Sanomalta.
lue lisää20.01.2025
Uusi IAB:n jäsenetu vuodelle 2025: Foorumit
IAB Finland aloittaa uudet jäsenille suunnatut foorumit helmikuussa 2025. Ensimmäiset foorumit keskittyvät kahteen IAB:n jäsenkyselyssä erittäin tärkeäksi koettuun teemaan: tekoälyyn sekä mainonnan tuloksellisuuteen. Foorumit keskittyvät 100% osallistujien omaan oppimiseen ja ne ovat avoinna kaikille IAB:n jäsenille. Pidämme yhteisen infotilaisuuden foorumeista tiistaina 11.2.2025 klo 9:00 Teamsissa. Tule mukaan tutustumaan foorumeihin ja lue myös alta yleisimmät kysymykset foorumeihin liittyen.
lue lisää16.01.2025
IAB Jäsenesittely: Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
lue lisää