Digitaalisen mainonnan nykytilan ja tulevaisuuden näkymiä Euroopan huipulta - IAB Interact starttaa ensi viikolla!
IAB Europen vuoden päätapahtuma IAB Interact järjestetään ensi viikolla virtuaalisesti, mitenkäs muutenkaan. Tapahtuma jakautuu kolmelle päivälle tiistaista torstaihin 25-27.5. ja puheenvuorot sekä paneelit ajoittuvat mukavasti iltapäiviin. Tapahtuman mahdollistavat sponsorit ja se on osallistujille ilmainen. Tarkemmat ajat ja ilmouttautuminen löytyvät täältä: https://iabeurope.eu/interact/
Interact tarjoaa jokaisena päivänä 2,5 tuntia näkemyksellistä asiaa suoraan Euroopan huipulta. Tämän vuoden IAB Interactin teemat keskittyvät digitaalisen mainonnan ja markkinoinnin trendeihin ja kehitykseen, privacyyn sekä olemassa oleviin sekä uusiin standardeihin, joita yhdessä kehittämällä varmistamme hyvät edellytykset tulevaisuuden menestykselle. IAB Europe julkistaa myös menneen, kaikin puolin haasteita tarjonneen vuoden 2020 digimediapanostukset 27:stä Euroopan maasta. Tarjolla on siis ensimmäistä kertaa kattava kokonaiskuva siitä kuinka pandemia sekoitti markkinan korttipakan ja millainen käsi kenellekin jaettiin.
Pandemia oli yllättävin, mutta ei ainoa markkinaamme ravistellut muutos. Vuosia muhinut privacy-kehitys kulminoitui kolmannen osapuolen evästeiden kuolinilmoitukseen ja merkittäviin muutoksiin iOS appimainonnan kohdistamisessa ja mittaamisessa.
Näkemyksiä digitaalisen mainonnan tulevaisuudesta
Vaikka lähihistoria onkin ollut poikkeuksellinen, tarjoaa se mielenkiintoisen pohjan tulevaisuuden ennustamiselle. Jatkuuko etäilyn aikana kiihtynyt digipalveluiden käyttö ja verkkokaupan kasvu samanlaisena? Kenellä on parhaat edellytykset tarjota toimivimmat ratkaisut kohdistamiseen ja mittaamiseen? Miten kiehtova toimialamme kehittyy seuraavien vuosien aikana? Katselen itse maailmaa pääsääntöisesti medioiden ja teknologioiden vinkkelistä, joten alla pari ajatusta tulevasta tästä näkökulmasta:
Kiinnostavia polkuja on monia. Helpoimmat ja melko varmasti oikeaan osuvat väitteet ovat, että DOOH, audio, mediallistuvat kaupan toimijat ja paljon kirjautuneita käyttäjiä keräävät palvelut ovat menestyjien joukossa. Pienemmillä alueellisilla toimijoilla tulee olemaan haasteita edessä, ja näitä tullaan taklaamaan liittoumilla erityisesti myyntiin ja dataan keskittyen. Konsolidoituminen jatkuu myös yrityskauppojen kautta erityisesti medioiden, mutta myös teknologiatoimijoiden keskuudessa. Pohjoismaiset pörssit saavat listoilleen ainakin jonkun, joitain mainosteknologiatoimijoita. En osaa sanoa puhutaanko asiasta yksikössä vai monikossa. Nämä olivat helppoja ja vahvoihin signaaleihin perustuvia ennakointeja.
Uskon myös, että mediat keräävät lankoja vahvemmin omiin käsiinsä, takaisin vuosia valtaa haalineilta teknologiatoimijoilta. Tämä helpottuu kun julkaisijoiden osaaminen kasvaa ja heidän käytössä on entistä enemmän ja helpommin yhteismitallista dataa ja työvälineitä eri kumppaneiden arvioimiseksi ja heidän suoritteensa optimoimiseksi. Myyntiteknologioista tulee helpommin ohjattavia ja optimoitavia. Ja ennen kaikkea käytettävistä teknologioista tulee puhtaita businesspäätöksiä hankalien ja rahaa vievien teknologiaprojektien sijaan.
Ja vielä, pohjoismaista tulee vahvempi vaikuttaja adtech -markkinalla. Suomestakin löytyy jo useita menestystarinoita ja uusia kuplii pinnan alla, niin osto- kuin myyntipuolelle, privacyä ja ID-hallintaa unohtamatta.
Relevant Digital mukana mahdollistamassa
Relevant Digital on yksi IAB Interactin mahdollistavista pääsponsporeista ja samalla myös ensimmäinen lähes vuosittain järjestettyä tapahtumaa sponsoroiva suomalainen yritys. Paneelikeskusteluissa nähdään mukana myös Relevant Digitalin Petri Kokkonen ja Olli Järvilehto.
Tervetuloa mukaan IAB Interactiin kuuntelemaan inspiroivia puheenvuoroja, keskusteluita ja ennakointeja toimialan tulevaisuudesta!
Tarkemmat ajat ja ilmoittautuminen löytyvät täältä: https://iabeurope.eu/interact/
23.01.2025
Digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaatti uudistuu – pysy ajan tasalla muuttuvassa maailmassa
Digimarkkinoinnin, mainonnan ja median maailma kehittyy nopeammin kuin koskaan aiemmin. Alan ammattilaisena tiedät, miten tärkeää on pysyä ajan tasalla uusista trendeistä, työkaluista ja parhaista käytännöistä. Siksi me IAB:llä päivitämme jatkuvasti digimarkkinoijan ja -myyjän sertifikaattia – vastaamaan tämän päivän ja huomisen haasteisiin.
lue lisää20.01.2025
IAB Studio: Ohjelmallisen mainonnan myytit - Totta vai tarua?
Tervetuloa kuuntelemaan uusinta IAB Studio podcast-jaksoa, jossa syvennymme ohjelmallisen mainonnan ajankohtaisiin teemoihin ja trendeihin! Pasin kanssa studiossa mukana ovat alan asiantuntijat Juuli Pelkonen Adformilta ja Miia Salmi Sanomalta.
lue lisää20.01.2025
Uusi IAB:n jäsenetu vuodelle 2025: Foorumit
IAB Finland aloittaa uudet jäsenille suunnatut foorumit helmikuussa 2025. Ensimmäiset foorumit keskittyvät kahteen IAB:n jäsenkyselyssä erittäin tärkeäksi koettuun teemaan: tekoälyyn sekä mainonnan tuloksellisuuteen. Foorumit keskittyvät 100% osallistujien omaan oppimiseen ja ne ovat avoinna kaikille IAB:n jäsenille. Pidämme yhteisen infotilaisuuden foorumeista tiistaina 11.2.2025 klo 9:00 Teamsissa. Tule mukaan tutustumaan foorumeihin ja lue myös alta yleisimmät kysymykset foorumeihin liittyen.
lue lisää16.01.2025
IAB Jäsenesittely: Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
Tässä blogisarjassa tutustumme IAB:n uusiin jäseniin hieman paremmin! Nyt on vuorossa Singularity Designs Oy ja Jyri Kyllönen
lue lisää