Icon
Mediatoimistojen DOOH suositukset julkaisijoille 2025 IABlogi

Mediatoimistojen DOOH suositukset julkaisijoille 2025

21.03.2025 | iab

Mediatoimistojen DOOH-suunnittelijat kohtaavat arjessa pieniä haasteita, kuten yhtenäisten toimintatapojen puute hinnoittelussa, varauskäytännöissä ja mainosluupeissa sekä vertailtavuuden vaikeus ja aikataulupaineet. IAB:n DOOH-työryhmä on laatinut suositukset siitä, mitä tietoja tarjouksista olisi hyvä löytyä.

Suositusten tarkoituksena on helpottaa suunnittelijoiden työtä, vähentää sähköpostiliikennettä ja edistää yhteisten standardien vakiinnuttamista, hyödyttäen kaikkia osapuolia. Nämä ovat nimensä mukaisesti suosituksia, joten odotuksena ei ole kaikkien toteutuminen vaan se, että ne otetaan huomioon ja toteutetaan jokaisen yrityksen kyvykkyyksien mukaan.

Suosituksiin pääset tästä!

Terveisin,

IAB Finland DOOH-työryhmä.

 

 

 

 

 

21.03.2025

Mediatoimistojen DOOH suositukset julkaisijoille 2025

IAB:n DOOH-työryhmä on laatinut suositukset siitä, mitä tietoja tarjouksista olisi hyvä löytyä. Suositusten tarkoituksena on helpottaa suunnittelijoiden työtä, vähentää sähköpostiliikennettä ja edistää yhteisten standardien vakiinnuttamista, hyödyttäen kaikkia osapuolia

lue lisää

06.03.2023

Digitaalinen ulkomainonta 30 % kasvussa vuonna 2022

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2022 oli noin 46,5 miljoonaa euroa. Vuoteen 2021 verrattuna kasvua on hieman alle 30 % kun vastaavana aikana koko ulkomainonnan markkina kasvoi 21 %.

lue lisää

14.06.2022

Suomessa 36 miljoonaa DOOH-euroa vuonna 2021

IAB Finlandin Digitaalisen ulkomainonnan työryhmän toteuttaman arvion mukaan digiulkomainonnan määrä Suomessa vuonna 2021 oli noin 36 miljoonaa euroa. Arvio digitaalisen ulkomainonnan määrästä tehtiin nyt ensimmäistä kertaa.

lue lisää